Weganizm to nie dieta, jak powszechnie się uważa. Jedzenie jest jedynie niewielką częścią. Weganizm to podejście, które pojawia się wraz z wiedzą, głębokim uświadomieniem, gotowością poddania w wątpliwość dotychczasowych postaw i przekonań, które przyjęte zostały bezrefleksyjnie w skutek doskonale funkcjonującej manipulacji zachowaniami konsumenckimi dla zysku podstawowych sektorów biznesowych, takich, jak branża spożywcza, kosmetyki, farmaceutyki, branża odzieżowa.
Powszechna postawa przeciwników, prześmiewców i upartych „mięsożerców” to zdumiewający, ale namacalny efekt tychże manipulacji. Dbałość o brak uświadomienia jest podstawowym celem polityki największych światowych koncernów dostarczających codzienne „dobra”; obok tworzona jest strategia, która ma na celu zrobić z „tych, co już wiedzą” hipokrytów, poprzez długotrwałe, podświadome odziaływanie wytworzyć tak silne przekonania, że wszelkie próby zmian powodują efekt somatyczny, np. przekonanie, że gdy nie zjem mięsa w posiłku to będę głodny i słaby powoduje, że tak właśnie jest. Umysł jest tak potężny, że wszystko, w co uwierzy przejawi się w funkcjonowaniu naszego organizmu. Na to, by nasz umysł uwierzył co roku przeznaczane są miliardy dolarów, możesz więc wyobrazić sobie skalę, siłę odziaływania i skuteczność, a także czuć się do pewnego stopnia usprawiedliwiony. Uświadomienie sobie tego jest pierwszym krokiem na drodze do prawdziwej wolności wyboru.
Wiedza a świadomość
Świadomość nabywa się poprzez doświadczanie. Samo przyswojenie wiedzy teoretycznej nie jest w stanie bezpośrednio wiele zmienić w sposobie myślenia. Stare, chińskie przysłowie mówi: „Jeśli wiesz, ale nie stosujesz wiedzy w praktyce, to nie wiesz.”
Poniżej przedstawiam wybrane obszary, które leżą u podstaw podejścia wegańskiego, opartego na dużym zrozumieniu i współczuciu wobec zwierząt, nad którymi człowiek siłą zyskał przewagę i uzurpuje sobie prawo do rozporządzania ich zdrowiem i życiem. Nie oczekuję, że po zapoznaniu się z merytorycznym materiałem przestaniesz jeść mięso czy zmienisz swoje podejście do zwierząt – to tylko wiedza, która sama w sobie nie ma mocy rozwinięcia świadomości. Odradzam podejmowanie decyzji wbrew własnym przekonaniom – nie ma to żadnego sensu. Podświadomość stanowi ponad 90% naszego umysłu, przyswojenie poniższych faktów zostanie odnotowane i uruchomi się w momencie, kiedy pojawi się otwartość i gotowość, czyli warunki konieczne do zmiany i rozwoju.
Wybrane fakty i obszary:
- Mięso
- Zwierzęta przeznaczone na rzeź (m.in. krowy, świnie, owce, kozy, konie etc.) są inteligentne, są komunikatywne, lubią, kochają, przywiązują się, rozumieją, okazują wdzięczność, czują ból, czują strach, są wrażliwe (spróbuj nadepnąć kotu na ogon albo zabrać psa do weterynarza)
- Krótki spot o uczuciach zwierząt
- Zawsze istnieje droga od pełnego życia, ciekawskiego i ufnego stworzenia o bystrym spojrzeniu do paczki mięsa w supermarkecie. To nie są dwie różne rzeczy. To, co zjada się ze smakiem jest dokładnie tym, kogo można było chwilę wcześniej pogłaskać, z kim można się zaprzyjaźnić lub obserwować jego zachowania. Ta droga jest pełna cierpienia (transporty rzeźne nie są humanitarne, ludzie pracujący przy uboju muszą być pozbawieni szacunku do zwierząt i nie mogą traktować ich jak żywych, odczuwających istot, w przeciwnym razie nie byliby zdolni do wykonywania swojej pracy).
- Film o transporcie i uboju zwierząt – „ukryta kamera” (drastyczny)
- Kurczaki, czyli jedne z najpopularniejszych zwierząt rzeźnych, szczególnie ulubione przez światowe marki fast foodowe, „produkowane” są taśmowo w gigantycznych halach. Przez całe swoje krótkie życie nie widzą światła dziennego. Podaje się im antybiotyki i hormony w paszy, by przyspieszyć rozrost masy mięśniowej. W efekcie kościec i ścięgna kurczaków są zbyt słabe, by udźwignąć nienaturalny ciężar i załamują się pod nim.
- Świetny film produkcji HBO „Żywność Korporacyjna” z polskim lektorem.
- 10 minutowe wystąpienia byłego wiceprezesa Citibanku, Philipa Wollena, w którym przedstawia argumenty, dlaczego zwierzęta powinno się wykluczyć z menu.
- Produkty spożywcze odzwierzęce (mleko, jaja, cały nabiał)
- Produkcja nabiału na skalę przemysłową jest ściśle związana z ze śmiercią zwierząt, eksploatacją do granic możliwości i fatalnym traktowaniem. Krowy nie pasą się na zielonych łąkach, zamiast tego są uwięzione na taśmie produkcyjnej, gdzie są wielokrotnie zapładniane przez inseminację, by utrzymać fazę laktacji, czyli produkcji mleka. Krowa unieruchomiona i dojona 2-3 razy dziennie cierpi na wiele chorób i powikłań (infekcje wymion, kulawizny, złamania, choroby racic). Przeciętnie krowa nadaje się do takiej produkcji ok. 10 miesięcy, następnie trafia do rzeźni.
- Artykuł o krowach mlecznych
- Kury, które mają znosić jaja przetrzymywane są w ciasnych klatkach, również w halach produkcyjnych bez dostępu do światła dziennego. Tzw. wolny wybieg różni się tym, że nie ma klatek, natomiast ograniczona przestrzeń i strach są nadal są faktem. Ponadto pisklęta są selekcjonowane ze względu na płeć – wszystkie nowo narodzone koguty są skazane na śmierć – częstą praktyką jest mielenie ich żywcem zaraz po urodzeniu na mączkę drobiową lub paszę. Kury nioski, gdy przestają znosić jaja trafiają pod nóż.
- Miód
- Przetrwanie 80% istniejących gatunków roślin jest uzależnione od zapylenia przez pszczoły. Rośliny produkują tlen niezbędny do życia. Albert Einstein zauważył, że gdyby pszczoły wyginęły, pozostało by nam jakieś 3-4 lata egzystencji. Miód produkowany przez pszczoły jest ich naturalnym pokarmem w czasie zimy. Kiedy wybierze się pszczołom miód trzeba go zastąpić – w tym celu dokarmia się pszczoły syropem cukrowym. Zastępowanie najlepszego dla nich pożywienia substancją, której spożycie odradza się człowiekowi ze względu na dowiedzione choroby, wywołane nadmiernym spożyciem cukru, jest nie tylko nie fair, ale, o czym się nie mówi, przyczynia się do spadku odporności tych pożytecznych owadów i w efekcie coraz większej zagłady gatunku (o tym już możemy usłyszeć, choć za oficjalną przyczynę zwykle podaje się choroby i opryski). Ponadto produkcja miodu na masową skalę również wiąże się ze złym traktowaniem, cierpieniem i brakiem poszanowania życia pszczół.
- Krótki film o produkcji miodu – ujęcie wegańskie
- Skóry (buty, odzież, meble etc.)
- Skóry i futra
Coraz częściej produkcja skór (skórzane buty, torebki, rękawiczki, paski, portfele) nie jest produktem ubocznym produkcji mięsa, a czymś zupełnie odrębnym. Zwierzęta hodowane na skóry są przetrzymywane w klatkach, rażone prądem i obdzierane żywcem ze skóry, bo skórę łatwiej zedrzeć z żywego zwierzęcia i ma ona większą wartość. Największym eksporterem tanich wyrobów skórzanych są Chiny, a większość wyrobów pochodzi ze skór psich. A teraz chwila zastanowienia: jak często spotkasz w sklepie produkt, który nie jest „made in China”
- Kampania PETA ukazująca problem chińskich produktów z psich skór – materiał ukazał się we Wprost.
- Artykuł „Zwierzęta w modzie”
- Zwiastun polskiego filmu „Jutro będzie futro”, który miał premierę w styczniu tego roku (o polskich fermach zwierząt futerkowych)
- Kaszmir
Nie tak dawno temu trafiłam na dokument, który ukazywał zbrodnię, jaką dokonują kłusownicy na kozach wysokogórskich. Kozy kaszmirskie żyjące dziko (czyli w warunkach, w jakich obrastają w wełnę o tych niezwykłych właściwościach – bardzo cienka i bardzo ciepła) bardzo trudno byłoby złapać i ostrzyc. W związku z tym pozyskiwanie kaszmiru odbywa się niemal zawsze poprzez obdzieranie zwierząt żywcem ze skór. To łatwy sposób na wzbogacenie się, gdyż kaszmir utrzymuje wysoką cenę na całym świecie.
- Kosmetyki
- „Testowane na zwierzętach”. Testowanie na zwierzętach nie ma nic wspólnego z testami, jakie prowadzą blogerki od make upu. Testy mają charakter brutalnych tortur: zwierzęta są kaleczone, nacinane, kosmetyki wciera się im w rozcięte fragmenty ciała, do oczu, albo wstrzykuje domięśniowo, dożylnie lub do brzucha i obserwuje postępujący paraliż, reakcje na substancje toksyczne, a następnie odnotowuje w protokole dawki, po jakich następuje śmierć. W Polsce testowanie kosmetyków na zwierzętach jest od 2013 roku nielegalne, jednak istnieje szereg „furtek”, którymi firmy obchodzą te regulacje. Np. większość międzynarodowych firm produkujących kosmetyki na rynek chiński jest zobligowana wykonać testy na zwierzętach. W internecie można bez problemu znaleźć aktualne listy firm kosmetycznych, które nie prowadzą testów na zwierzętach.
- Informacja o eksperymentach przeprowadzanych na zwierzętach w przemyśle kosmetycznym
- Strona, na której można wyszukać firmy i produkty, które są lub nie są testowane na zwierzętach (bardzo przejrzysta wyszukiwarka)
- Leki i farmaceutyki
- Artykuł o wiwisekcji
- Tak wygląda testowanie na zwierzętach produktów farmaceutycznych. Jest to reguła, wymóg i powszechna praktyka.
- Pamiątki z wakacji
Niewyobrażalna rzeź ma miejsce codziennie w krajach Afrykańskich. Okrutnym cierpieniem i śmiercią okupione są takie wyroby jak: pamiątki z kości słoniowej, wyroby ze skór aligatorów, krokodyli, węży i jaszczurek, bardzo popularny w tradycyjnej medycynie chińskiej sproszkowany róg nosorożca oraz specyfiki z dodatkiem kości tygrysa i lamparta, woreczki żółciowe niedźwiedzi oraz piżma, skóry z tygrysa i lamparta, szale shahtoosh wykonane z podszerstka antylop tybetańskich i inne.
Okaleczony przez kłusowników nosorożec.
Farma niedźwiedzi – pozyskiwanie żółci, która jest popularnym składnikiem medykamentów w tradycyjnej medycynie chińskiej
To tylko niektóre obszary, w których nieświadomie tworzony popyt (zapotrzebowanie na produkty) jest bezpośrednią przyczyną masowego cierpienia, okrucieństwa wobec zwierząt i ich śmierci w każdej sekundzie naszego życia. Przedstawione wyżej materiały nie stanowią wyjątku czy epizodycznych sytuacji – to się dzieje naprawdę i jest regułą w każdym, przedstawionym obszarze. Weganin nie musi walczyć, sama jestem przeciwna każdej formie walki, przymusu i braku poszanowania. Weganin nie stwarza popytu – tylko tyle i aż tyle jest w mojej mocy.
Komentarze