7 technik rozwoju świadomości (będziesz zaskoczony)

techniki rozwoju świadomości

Kiedy już przestanie Ci się wydawać, że targa Tobą ślepy los, że rzeczy Ci się przytrafiają, że świat, w którym żyjesz, Twoje bliższe i dalsze otoczenie jest scenerią, w której masz się odnaleźć i znaleźć swoje miejsce. Kiedy w obliczu choroby przestaniesz szukać przyczyny (tak w stylu życia, w genach – podejście medyczne, jak i w umyśle i konfliktach psychicznych – podejście Totalnej Biologii), a zamiast tego zapytasz „PO CO?”. Kiedy Twoje świadome postrzeganie zacznie wypełniać ciekawość dziecka, otwartość nowicjusza, ochota pasjonaty… Wówczas nieustanne korzystanie z poniższych technik stanie się dla Ciebie fascynujące i dziecinnie łatwe. Będziesz niczym klucznik, który widząc zamek w mgnieniu oka wyciąga właściwy klucz.

TECHNIKA 1

Punkt zaczepienia: Ból fizyczny
(np. ból głowy, bóle menstruacyjne, ból, wywołany urazem: coś nam spadnie na nogę, uderzymy się, przetniemy itp.)

Jak to wykorzystać do rozwoju świadomości?
Zamiast walczyć z bólem i odcinać się od niego wejdź w ten ból. Jak? Zintensyfikuj go, poproś o więcej, skup na nim całą swoją uwagę i wzmocnij doznanie. Bardzo szybko wyłoni się z niego coś więcej: obraz, wspomnienie, uczucie, skojarzenie itp. Będziesz zaskoczony. Być może w ten sposób przyjdzie do Ciebie wyjaśnienie nurtującej Cię kwestii, a może po prostu otrzymasz jakiś kawałek swojej układanki, który nabierze sensu we właściwym czasie.

TECHNIKA 2

Punkt zaczepienia: Sen (marzenie senne)

Jak to wykorzystać do rozwoju świadomości?
Poprzez wiedzę o tym, jaka jest natura snów. Sny są symboliczne, to prawda. Łatwo jednak wpaść w pułapkę najprostszej i powierzchownej interpretacji, zwłaszcza, gdy sen jest realistyczny i pojawiają się w nim osoby, które znasz z realnego świata. Wszystkie postacie, miejsca, zachowania, motywy i elementy ze snów są TWOJE, są częścią Ciebie, są TOBĄ! Jeśli widzisz w śnie swojego przyjaciela albo wroga – pojawia się on jako reprezentant pewnej energii, pewnych cech, które Ty w sobie masz. Najczęściej w snach pojawiają się te energie, których nie jesteś świadomy, albo które zostały wyparte. Pojawienie się ich we śnie ma zwrócić na nie Twoją uwagę. Podsumowując, to, co Ci się śni jest w całości Tobą. Jeśli którymś elementom zaprzeczasz albo są jak ziszczenie Twoich pragnień – to znak, że właśnie ukazały Ci się te części Ciebie, które potrzebują zostać zauważone i zintegrowane.

TECHNIKA 3

Punkt zaczepienia: Relacje z innymi ludźmi
(Czy zauważyłeś pewne prawidłowości, powtarzające się schematy? Np. ludzie nie traktują mnie poważnie, zawsze trafiam na alkoholików, wszystko jest zawsze na mojej głowie, nikt palcem nie kiwnie itp.)

Jak to wykorzystać do rozwoju świadomości?
Bądź uważny na to, co się powtarza. Pomyśl, czy przypadkiem relacje, w które wchodzisz czegoś Ci nie przypominają? To nie przypadek – ty jesteś osią, wokół której ogniskują się PASUJĄCE do niej elementy. Wszystko, co w ten sposób pojawia się w Twoim życiu, chce Ci coś powiedzieć o Tobie. Zmień oś, a zmieni się to, co wokół się ogniskuje. Temat do rozważenia w zaciszu swego domu. Możesz też zgłębić ten temat z moim artykułem „Uwięzieni w roli”.

TECHNIKA 4

Punkt zaczepienia: Co myślisz o ludziach i świecie?
Co się pod tym kryje? PROJEKCJE!

Jak to wykorzystać do rozwoju świadomości?
Odpowiedz sobie szczerze na pytanie: co myślisz o swoim partnerze, o sąsiedzie, o ludziach z Twojej okolicy, o politykach, o tych i tamtych ludziach, zdarzeniach, sytuacjach itp. Wszystkie odpowiedzi, jakie uzyskasz dadzą Ci ogólny wgląd w to, co tak naprawdę myślisz o SOBIE. Im większy opór teraz odczuwasz, z tym silniejszym wyparciem masz do czynienia. To wszystko Twoje cechy, Twoje energie, które, dla ochrony swej dumy i ego Twój umysł projektuje na zewnątrz. Wdrożenie tej techniki z otwartością i zaciekawieniem pozwoli Ci uzyskać niezwykle cenną wiedzę o sobie i wznosić się na wyższe poziomy świadomości. Warto.

TECHNIKA 5

Punkt zaczepienia: Wygląd zewnętrzny

Jak to wykorzystać do rozwoju świadomości?
Nasze ciało i sylwetka nie są kwestią przypadku. Alekander Lowen pisał o zbrojach mięśniowych, które powstają w miejscach, gdzie utrzymywały się długotrwałe napięcia, a medycyna chińska wskazuje na dysproporcje między górną a dolną częścią ciała będące wynikiem zablokowanego przepływu energii (np. rozbudowana klatka piersiowa i chude nogi). Tak naprawdę patrząc w lustro możemy wiele się o sobie dowiedzieć. Nie trzeba specjalistycznej wiedzy, wystarczy, że zadasz sobie pytanie: z czym mi się to kojarzy? Np. zgarbiona sylwetka naturalnie przywodzi na myśl duże obciążenie, które niesiesz na swoich plecach, szczęka wysunięta do przodu wskazuje na długotrwałe pozostawanie w postawie ataku (ponoć najlepszą formą obrony jest atak), małe oczy kojarzą się z niechęcią patrzenia, widzenia (czegoś) itp.

TECHNIKA 6

Punkt zaczepienia:  Jedzenie
(m.in. zachowania jedzeniowe, nawyki, potrzeby, upodobania)

Jak to wykorzystać do rozwoju świadomości?
Ten temat to ogromne pole do popisu, zbudowałam na nim cały program „Świadomość poprzez jedzenie”, o którym możesz przeczytać w artykule „Co ma wspólnego świadomość z jedzeniem” lub obejrzeć mój wykład na ten temat. Obserwacja swoich zachowań około jedzeniowych to wrota do uważności i bycia „tu i teraz”, odzyskanie umiejętności słuchania głosu swojej intuicji, poznawanie siebie i zyskiwanie szerszej perspektywy patrzenia na siebie i świat.

TECHNIKA 7

Punkt zaczepienia:  Znaki
Wszystko, co się powtarza, co zwraca Twoją uwagę, co nagle zaczęło się pojawiać.

Jak to wykorzystać do rozwoju świadomości?
Np. od kilku dni co bym nie wpisała w Google, wyskakuje jakiś link ze słowem „numerologia”, albo w ostatnim miesiącu 3 osoby wspomniały ten sam tytuł mało popularnego filmu, albo niedawno po raz pierwszy zwróciło moją uwagę jakieś nazwisko, które wciąż gdzieś się przewija, lub ilekroć spojrzę na księżyc jest w fazie dopełniania się, nie cofania. Często Twoja nieświadomość kieruje Twoją uwagę na te rzeczy, „zbiegi okoliczności” i jeśli jesteśmy na nie wrażliwi, uważni i traktujemy je poważnie, okazuje się, że w ekspresowym tempie dostajemy potrzebne cegiełki do rozwoju naszej świadomości.

Na koniec chciałabym podkreślić, że artykuł pisałam w oparciu o swoje doświadczenia zarówno z pracy nad sobą, jak i z pracy z ludźmi. Wszystkie opisane wyżej techniki są częścią mojej Drogi i mogą się okazać mniej lub bardziej trafione na drodze Twojego rozwoju.

Jeśli czujesz, że chciałbyś uzyskać moje wsparcie w rozwoju świadomości, umów się na sesję.

Z miłością,
Dominika

Komentarze
bannersesja

1 KOMENTARZ

  1. Hej. Biorę pod uwagę taką możliwość, że świadomość rozszerza się poprzez odczuwanie bólu głowy. Ale to chyba wymyślił ktoś, kto nie miał nigdy migreny 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here