Diet Coaching FAQ (pytania i odpowiedzi)

Diet coaching pogłębiony

Całe życie zmagałam się z wagą. Odkąd pamiętam byłam niezadowolona z proporcji swojego ciała, kształtu ramion, ud, brzucha… Stosowałam różne diety, miałam okresy wzmożonej aktywności fizycznej, nie pamiętam już ile razy „brałam się za siebie”. Miałam też okresy smutku, zwątpienia i poczucia bezsilności. Traciłam pewność siebie, skuteczność działania, umiejętność utrzymywania zdrowych relacji. Czułam się nic nie warta. I tak w kółko. Teraz wiem, że to była pułapka, a klucz do uwolnienia znajdował się na wyciągnięcie ręki – w mojej głowie. Musiałam dojrzeć, aby to zrozumieć, porzucić wszelkie oczekiwania i wyobrażenia, skupić się na źródle. Weszłam wgłąb siebie dokonując zaskakujących odkryć. Uporządkowałam swoje życie, pozbyłam się ograniczających przekonań, nauczyłam się słuchać swojego organizmu i stałam się świadoma wpływu moich stanów emocjonalnych na zachowania jedzeniowe. To, co nastąpiło odczuwam jako skok w świadomości, który doprowadził do uwolnienia od jedzenia oraz do kaskady zmian na wszystkich płaszczyznach mojego życia. To też zapoczątkowało mój dalszy rozwój, który trwa. Odkryłam swoje powołanie w pracy diet coacha – prowadzę ludzi do sedna, by zyskali klucz i uwolnienie. Sama przeszłam tę drogę i wiem, że nie można rozwiązać problemu z poziomu, na którym powstał – to dlatego większość wciąż tkwi i będzie tkwiła w pułapce. Opinie moich Klientów.

Czym jest diet coaching?

Diet coaching to innowacyjny program rozwoju własnych kompetencji związanych z odżywianiem, zdrowym stylem życia i akceptacją siebie. Istotą procesu diet coachingu jest odzyskanie umiejętności słuchania własnego organizmu poprzez rozwój uważności, budowanie motywacji w oparciu o mocne strony, doświadczanie, refleksja i analiza bieżących trudności, a celem trwała zmiana poprzez rozwój i wewnętrzną transformację, w zgodzie ze sobą.

Czym różni się diet coaching od wizyty u dietetyka?

Diet coaching to proces, w którym poprzez umiejętne zadawanie celnych pytań, stosowanie narzędzi coachingowych i terapeutycznych, rozmowę, refleksję i analizę całościowej sytuacji Klienta odkrywamy prawdziwą przyczynę złych nawyków, braku motywacji, niekorzystnych zachowań żywieniowych, problemów związanych z brakiem skuteczności dotychczas stosowanych metod odchudzania. Przyczyna ta leży zazwyczaj w sferze psychicznej i behawioralnej, a w mniejszym stopniu w braku umiejętności komponowania posiłków.

Podczas wizyty u dietetyka otrzymujesz gotową dietę, która zawsze wiąże się z wyrzeczeniami, jej stosowanie wymaga silnej woli, a po jej zakończeniu albo wracasz do poprzedniej wagi (efekt jo-jo), albo całe życie spędzasz na diecie. Celem diet coachingu jest całkowite uwolnienie się od diet i wyrzeczeń na resztę życia poprzez uświadomienie sobie źródła problemu i wyeliminowanie go. Następnie budujemy nowe zachowania żywieniowe i nowe kompetencje w zakresie zdrowego stylu życia w oparciu o prawdziwe potrzeby twojego organizmu i zgodne z tobą. Dzięki temu zmiana jest trwała, zachodzi bez udziału silnej woli, w sposób naturalny, a utrata kilogramów jest skutkiem ubocznym procesu.

Co mi da diet coaching?

W procesie diet coachingu stwarzamy pole do wnikliwego wglądu w siebie. Stopniowo poznajesz swój organizm i jego reakcje na różne pokarmy, uczysz się precyzyjnie określać swój poziom sytości, wiesz co i w jakiej ilości służy twojemu dobremu samopoczuciu psychicznemu i fizycznemu, uczysz się rozpoznawać i radzić sobie z sytuacjami, w których dotychczas pojawiały się nieprawidłowe zachowania jedzeniowe (np. zajadanie stresu i nerwów, ochota na słodkie lub niezdrowe jedzenie, przejadanie się, kompulsywne jedzenie, zachowania bulimiczne itp.). Twoja świadomość własnego organizmu, ciała i jego reakcji, procesów zachodzących w psychice wzrasta, dzięki czemu zyskujesz kontrolę nad tym, co dotychczas było źródłem problemów z wagą, poczucia winy, obniżonego nastroju, braku akceptacji siebie, oporu przed zmianą i braku motywacji.

Dodatkowe korzyści z procesu diet coachingu: zmiana spojrzenia na siebie i ludzi wokół, poprawa komfortu życia, poprawa relacji rodzinnych i społecznych, większa asertywność i pewność siebie, rozwiązanie problemów osobistych i konfliktów wewnętrznych, zyskanie motywacji do działania na różnych polach, poznanie siebie i uświadomienie sobie swoich mocnych stron, nabycie wiedzy o żywności, żywieniu i psychologicznych uwarunkowaniach zachowań.

Czy na diet coachingu otrzymam dietę?

Nie ma czegoś takiego jak zaprojektowana dieta idealna, nawet, gdy jest stworzona indywidualnie w oparciu o szczegółowe analizy i wywiad. Nasz organizm i jego potrzeby zmieniają się każdego dnia, a stosowanie rozpisanego z góry jadłospisu nigdy nie będzie dopasowane do aktualnego stanu psychofizjologicznego. Na diet coachingu otrzymujesz coś znacznie cenniejszego niż 14-dniowa dieta cud: otrzymujesz dietę na całe życie i to taką, która zawsze będzie zgodna z tobą. Podczas diet coachingu nauczysz się naprawdę słuchać swojego organizmu, będziesz dokładnie wiedzieć czego potrzebuje w danej chwili, i w kwestii pożywienia i w kwestii aktywności fizycznej. Głos twojego wewnętrznego eksperta będzie ci towarzyszył podczas zakupów w sklepie spożywczym, podczas gotowania i przy kuchennym stole. Będzie z tobą zawsze „tu i teraz”, a ty uwolnisz się od myślenia o jedzeniu, wyrzutów sumienia i problemów z wagą. Słuchając głosu wewnętrznego eksperta zawsze zyskuje się idealnie zaprojektowaną wagę i sylwetkę, jakiej nie da ci żadna „zewnętrzna” dieta.

Jak wygląda proces diet coachingu indywidualnego?

Diet coaching odbywa się w formie 60-minutowych sesji indywidualnych raz w tygodniu. Proces obejmuje 8 sesji, ale może skończyć się wcześniej, jeśli twoje cele zostaną osiągnięte. Na sesjach obowiązuje pełna dyskrecja, obustronna szczerość, wsparcie i zaufanie. Po ustaleniu twoich indywidualnych celów pracujemy nad ich realizacją metodami coachingowymi i terapeutycznymi. W trakcie procesu będziesz wypełniać regularnie formularz żywieniowy. Między sesjami otrzymujesz dodatkowe zadania domowe, które pozwolą ci maksymalnie wykorzystać te 8 tygodni, by uzyskać spektakularną zmianę nawyków żywieniowych, sposobu myślenia o sobie, radzenia sobie w sytuacjach społecznych, motywacji. Po zakończonym procesie możesz korzystać z konsultacji diet coachingowych, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Jak wygląda diet coaching grupowy?

Program diet coachingu dla grupy obejmuje 2-3 godzinne, regularne spotkania, podczas których dzielimy się swoimi doświadczeniami, wzajemnie wspieramy i zyskujemy zupełnie nowy wgląd w nasze dotychczasowe doświadczenia. Spotkania mają charakter warsztatowy, a ćwiczenia i dyskusje prowadzone w grupie umożliwiają ciągłe bycie w procesie rozwoju i uświadomienia. Korzystając z potencjału grupy jesteśmy w stanie dowiedzieć się o sobie i rozwinąć rzeczy wykraczające poza to, do czego mamy dostęp na diet coachingu indywidualnym. Diet coach stwarza warunki zaistnienia procesu grupowego i czuwa nad jego przebiegiem, dba o bezpieczeństwo i komfort uczestników, stymuluje grupę odpowiednimi ćwiczeniami i zadaniami. Warsztaty diet coachingu w grupie to niezwykle skuteczna forma wspomagająca proces indywidualnego diet coachingu. Na warsztatach obowiązują zasady nieoceniania, wzajemnego szacunku i wsparcia, dzielenia się doświadczeniami, życzliwości i dyskrecji.

Czym jest diet coaching w asyście koni (horse diet coaching)?

Horse diet coaching odbywa się w formie warsztatów dla małych grup (4-8 osób) na łonie natury. Trenerami są konie, a diet coach i horse coach pełnią rolę facylitatorów czuwających nad przebiegiem procesu. Horse coaching jest innowacyjną metodą wspomagającą rozwój i terapie o niezwykłej skuteczności. Proces, który się dzieje to nauka poprzez doświadczanie wzmocniona uruchomieniem odpowiednich obszarów w mózgu, które są odpowiedzialne za nasze pierwotne instynkty i odruchy, a więc wszystko to, co każe nam sięgnąć po jeszcze jedno ciastko, poszukiwać kalorycznych produktów w chwilach wilczego głodu, jeść w sytuacjach stresowych, co sprawia, że trudno nam odmówić jedzenia podczas spotkań towarzyskich, co każe nam myśleć o sobie w określony sposób, co powstrzymuje nas przed pójściem na basen lub siłownię. Konie są absolutnie szczere, nigdy nie oceniają i pokazują nam całą prawdę o nas, naszych przekonaniach, postawach i motywacjach. Udział w warsztatach horse diet coachingu prowadzi do głębokiego, natychmiastowego uświadomienia i pozwala na przepracowanie problemów, które, przy zastosowaniu innych metod, mogłoby nam zająć lata.

Jestem jedyną osobą w Polsce, która prowadzi programy horse diet coachingu.

 

Jaka forma odchudzania jest najskuteczniejsza?

Taka, która uwalnia, a nie wiąże. Większość ludzi pozostaje w pułapce odchudzania przez całe życie. Są zależni od diet, treningów, stale muszą pozostawać czujni i kontrolować ten obszar własnego życia. Skuteczność rozumiana jako uwolnienie to wejście na wyższy poziom, czego efektem jest czerpanie prawdziwej przyjemności z jedzenia i aktywności fizycznej bez towarzyszących temu natrętnych myśli, wyrzutów sumienia, wyrzeczeń i stresu. Jedzenie staje się normalną aktywnością, a nie problemem do rozwiązania. Skuteczne odchudzanie to takie, gdy przekroczysz stan uzależnienia od zewnętrznych diet, bo twój organizm będzie cię informował czego potrzebujesz i będą to zarazem rzeczy, na które naprawdę masz ochotę, i będziesz w stanie zjeść dokładnie tyle, ile potrzebujesz. Wszystko to osiągniesz dzięki metodzie diet coachingu, która skupia się na sferze psychiki i świadomości, a nie sferze zachowań.

 

Kto prowadzi proces diet coachingu, jakie ma kwalifikacje i kompetencje?

Diet coaching prowadzi mgr Dominika Radwańska, socjolog, terapeutka i certyfikowany diet coach. W 2010 roku ukończyła studia magisterskie na Uniwersytecie Jagiellońskim w ramach których odbyła kursy „podstawy psychiatrii”, „socjologia zdrowia psychicznego”, Psychologia społeczna”. Certyfikat diet coacha akredytowany przez Izbę Coachingu uzyskała w Instytucie Świadomego Rozwoju u Urszuli Mijakoskiej, autorki metody diet coachingu. Ukończyła również drugi stopień diet coachingu obejmujący prowadzenie warsztatów diet coachingu dla grup, potwierdzony certyfikatem. Posiada rekomendacje Instytutu Świadomego Rozwoju. Od 2006 roku jest instruktorem jazdy konnej oraz posiada 2 własne konie.

Od 2014 roku prowadzi firmę Koncept DORAD w ramach której współprowadzi warsztaty rozwojowe i terapeutyczne w asyście koni oraz warsztaty arteterapii. Nieustannie w procesie własnego rozwoju i superwizji.

Dietetycznie przeszła długą drogę, a o skuteczności metody diet coachingu przekonała się na sobie. Od 3 lat jest wolna od tematu diet i jedzenia, kocha siebie i swoje ciało. W pierwszym roku od zastosowania metody schudła 17 kg, co było efektem ubocznym procesu poznawania siebie, nauczenia się słuchania własnego organizmu, uporządkowania życia i pozbycia się ograniczających przekonań.

Poza diet coachingiem jej szczególne zainteresowania to rozwój świadomości wg koncepcji dr Davida R. Hawkinsa, psychosomatyka, uzdrawianie w oparciu o zmianę systemu przekonań oraz świadoma praca z ciałem. W wolnych chwilach rozmawia ze zwierzętami.

Jak umówić się na sesję?

Sesje diet coachingu odbywają się w formie stacjonarnej lub przez Skype. Możliwe jest korzystanie z obu form spotkań w ramach jednego procesu. W okresie wakacyjnym spotkania stacjonarne odbywają się w Natural Road Ranch w woj. łódzkim (Chojnata, gmina Kowiesy), również na świeżym powietrzu w otoczeniu natury. W okresie jesienno-zimowym sesje stacjonarne odbywają się w centrum Chorzowa (woj. śląskie) w Centrum Psychosomatyki i Świadomego Rozwoju. Aby umówić się na sesję możesz zadzwonić pod numer 691 715 154, wysłać wiadomość na adres: dominikaradwanska@icloud.com lub skontaktować się przez Skype: dietcoaching.

Od 11 lipca do 25 września trwa program Horse Diet Coaching 2016, który stanowi kompilację metod: sesje indywidualne, warsztaty grupowe oraz warsztaty w asyście koni. Program daje możliwość konfigurowania metod wg własnych potrzeb. Pierwsze warsztaty diet horse coachingu odbędą się w terminie 16-17 lipca 2016 w Natural Road Ranch, w województwie łódzkim. Ilość miejsc ograniczona. Jeśli chcesz wziąć udział w programie lub zasięgnąć porady napisz do mnie.

 

Komentarze
bannersesja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here